Przeskocz do treści

Biały dom – przykłady książkowe

Filmy: 1. Biały Dom, 2. Watergate, 3. Capitol Hill oraz 4. Times Square (Nowy Jork).

Biały Dom jest miejscem zamieszkania i pracy prezydentów Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Pierwszym gospodarzem był John Adams.

Główni lokatorzy Białego Domu byli szeroko opisywani
w książkach, zarówno politycznych, jak i w literaturze popularnej, której wybrane postaci wzorowane były na najważniejszych osobach w państwie. Sami zainteresowani również wydawali i to zanim zasiedli w prezydenckim fotelu. Inni, których niekiedy wspomagali autorzy-widma, pisali wspomnienia.

Kilka ciekawostek.

George Waszyngton, jako major kolonialnego oddziału biorącego udział w Wojnie Siedmioletniej pomiędzy Anglią i Francją (1764 — 1763) wydał raport ze swojej dwuipółmiesięcznej służby w Ohio. Dał się tam poznać jako bystry obserwator oraz zdolny dowódca i negocjator.

Jedynym prezydentem, który złożył urząd, był republikanin Richard Nixon. W czasie przygotowań do wygranych wyborów poprzedzających jego drugą kadencję zlecił inwigilację biura wyborczego rywali. Sprawę wykryto, a opisali ją dziennikarze The Washington Post Boba Woodward i Carl Bernstein. Jej waga i rozgłos sprawiły, że Nixon zrezygnował z zasiadania w fotelu głowy państwa. Wówczas Gerald Ford, pełniący stanowisko wiceprezydenta, dokończył kadencję. Obaj dziennikarze przedstawili wyniki swoich dociekań w serii artykułów, a następnie w książce Wszyscy ludzie prezydenta (ang. All the President's men). Stanowiła ona kanwę głośnego filmu pod tym samym tytułem. Autorzy ci w książce The Last Days opisali też ostatnie dni Nixona na urzędzie, jego wahania i przemyślenia prowadzące do decyzji o rezygnacji.

Richard Nixon był też pierwowzorem prezydenta Moncktona
z powieści i serialu Waszyngton za zamkniętymi drzwiami (ang. Washington behind closed doors).

Wydaje się, że rekordzistą w tempie ukazania się książki w stosunku do daty objęcia urzędu prezydenckiego jest obecny gospodarz Białego Domu. Już wydana na początku 2018 r. książka Ogień i Furia Michaela Wolffa opisuje mentalność Donalda Trumpa i jego drogę po zwycięstwo w wyborach. Przedstawia też głowę państwa jako manipulanta, a także opisuje zjawisko walki o jego ucho. Najnowszym wydawnictwem jest Strach Boba Woodwarda, który ukazał się we wrześniu
2018 r. Dziennikarz opisuje sposób zarządzania przez obecnego prezydenta oraz powierzchowność jego myślenia. Sam Donald Trump publikował jak szalony. Jednak w odróżnieniu od poprzedników nie pisał o polityce lub historii, ale biznesie, w tym poradniki o tym, jak zostać przedsiębiorcą sukcesu. Uwagę zwraca tytuł Think big and kick ass ...

Jakich jeszcze rewelacji dostarczy gospodarz Białego Domu?