Przeskocz do treści

Elizabeth Strout — pisarska subtelność

Zobacz film.

Elizabeth Strout jest obecnie jedną z najpopularniejszych amerykańskich pisarek. Urodzona w Portland w stanie Maine, akcję swoich powieści umieszcza właśnie w rodzinnych stronach. Próżno jednak szukać wymienianych przez nią miast na mapie — wszystkie są efektem jej wyobraźni.

Strout posługuje się bardzo subtelnym językiem. Nie narzuca swoich poglądów czytelnikowi, pozwalając na samodzielne odkrywanie tajników relacji międzyludzkich.

Jej powieści były licznie nagradzane, począwszy od debiutu. Największe uznanie zyskała powieścią Olive Kitteridge, za którą wyróżniono ją nagrodą Pulitzera w 2009 r. (o nagrodzie — tutaj). Powieść sfilmowano w formie czteroodcinkowego serialu z Frances McDormand w roli tytułowej.

Wszystkie jej dotychczasowe powieści zostały przetłumaczone na język polski. Co ciekawe, jej debiutancka Amy i Izabelle pojawiła się w polskim przekładzie dopiero w 2018 r.

Autorka obecnie mieszka w Nowym Jorku.

Obecnie Strout pracuje nad nowym utworem, ale szczegóły owiane są tajemnicą. Jej agentka milczy jak grób.

Na CzytanieToPrzygoda.pl znajdziecie recenzje całej dotychczasowej twórczości prozatorskiej Elizabeth Strout. Oto one: 1. Amy i Isabelle, 2. Trwaj przy mnie, 3. Olive Kitteridge, 4. Bracia Burgess, 5. Mam na imię Lucy, 6. To, co możliwe i 7. Olive powraca.