Przeskocz do treści

Katarzyna Nosowska, A ja żem jej powiedziała

Katarzyna Nosowska, A ja żem jej powiedziała, Wielka Litera, Warszawa, 2018.

Katarzyna Nosowska nagrała nową płytę. Ale uwaga! Nosowska CZYTA. Czyta Nosowską. We wstępie do A ja żem jej powiedziała słyszymy uśmiechnięte: „Czyta autorka. [chwila przerwy] Kaśka Nosowska”. Czyli: Halo! Bez zadęcia! Kaśka jestem, nie żadna tam autorka, a już na pewno nie Autorka.

Klucz w stacyjkę, płyta do odtwarzacza1 i PLAY.

Słyszę, jak Nosowska chwyta egzemplarz swojej książki, kolorowy, z przyciągającą wzrok okładką i ilustracjami w każdym rozdziale, oburącz zamaszyście go otwiera, przeciera okulary, wciąga ożywczy haust powietrza i … czyta. Przez 2 godz. 44 min [informacja na płycie; pisownia oryginalna].

To inteligentne teksty nierzadko z ciekawymi metaforami, czasem złośliwe, często dowcipne, z dystansem do siebie, choć niektóre brzmią sztucznie.

Jej silny głos niesie w kolejnych felietonach przez różne aspekty rzeczywistości, swojej i otaczających ludzi. O zwyczajach i postawach, porady i podpowiedzi. Nosowska  wskazuje pułapki, w które sama wpadła, przejeżdża się po celebryckim stylu bycia, ostrzegając przed mieliznami, podpowiada kobietom jak postępować
z facetami, a brzydkiej płci wyjaśnia, jak obcować ze swoimi lepszymi połowami.  Wprost, ale nienachalnie.

Czasem przerwie, lecz trzyma formę i wówczas słyszymy coś bardzo osobistego.
A potem Nosowska wraca z kolejnym społecznym spostrzeżeniem.

Poszczególne felietony treścią przypominają życiowe poradniki, których nie brakuje w księgarniach i kolorowych czasopismach. Jednak cechuje je swoisty styl. To inteligentne teksty nierzadko z ciekawymi metaforami, czasem złośliwe, często dowcipne, z dystansem do siebie, choć niektóre brzmią sztucznie. Autorka pisze zawsze o zjawiskach, nigdy o osobach, chyba że o Kaśce. A w finale o tym, jak się pozbyć ordinarofobii.

Choć po  zakończeniu nie zareagowałem wiwatnymi wrzaskami, to jednak nie brakowało opowieści, przy których wybuchnąłem śmiechem lub pokiwałem głową z aprobatą. A w następnej podróży ja jej powiem: Kaśka, zaśpiewaj.

No to Hey!

Zobacz też film.

1 książka została wydana w wersji papierowej i dźwiękowej.