Przeskocz do treści

Książki i ich adaptacje filmowe

Znane książki i ich adaptacje filmowe w zbiorach DBP

W siedzibie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we wrocławskim Rynku zorganizowano wystawę pt. „Znane książki i ich adaptacje filmowe w zbiorach DBP (korytarz na Ip.). W gablotach w formie plakatów przygotowano zestaw informacji porównujących ekranizacje powieści z ich literackimi pierwowzorami. Oglądamy same klasyki.

Materiał o każdej parze książka-film zawiera podstawowe szczegóły metrykalne powieści i jej adaptacji, streszczenie przebiegu wydarzeń, ciekawostki o obu dziełach, różnice je dzielące, sławne cytaty, obsadę filmu i listę jego najważniejszych nagród.

[Wystawa] dla miłośników literatury i filmu może okazać się ciekawym przerywnikiem spaceru po Starym Mieście.

Wśród ciekawostek można znaleźć informacje, że np. do nagrania odgłosów armii orków we Władcy Pierścieni wykorzystano kibiców krykieta, a książka Ojciec chrzestny przez ponad rok widniała na liście bestsellerów New York Timesa.

Autorzy wystawy niemal każdą z par zilustrowali charakterystycznym przedmiotem, którego motyw przewija się w filmie lub książce, albo też może się z nimi kojarzyć, np. Forresta Gumpa — śladami butów. Jak sądzicie, co umieszczono przy 2001: Odysei kosmicznej?

Dodatkowo zwiedzający mogą zobaczyć przykładowe książkowe wydania omawianych dzieł literackich.

Wystawa jest skromna i jej położenie w ciągu komunikacyjnym nieznacznie ogranicza możliwości skupienia. Jednak dla miłośników literatury i filmu może okazać się ciekawym przerywnikiem spaceru po Starym Mieście.

Zobacz też tutaj — Złota Dama.