Przeskocz do treści

O kobietach… Czeskie opowieści

O kobietach… Czeskie opowieści (czes.: Povidky o ženách), tłum. Katarzyna Dudzic, Tomasz Grabiński, Jan Stachowski. Zbiór opowiadań, Wyd. Good Books, Wrocław, 2009.

Zauważyłem ją w bibliotece. O kobietach… Niepozorna, w pomarańczowej obwolucie. Mały zbiór dziewięciu krótkich opowiadań dziewięciorga wziętych czeskich autorów: Pawlowská, Viewegh, Fisherová, Klíma, aby wskazać tylko najbardziej znanych.

Czytelnik poznaje dziewięć kobiet w ważnym dla nich momencie. Są zdecydowane lub ubolewają nad skutkami swojej nieprzemyślanej decyzji, albo też przeżywają życie w sposób, w którym nie zawsze wyciąga się właściwe wnioski z pouczających epizodów.

Czytając Tanie łóżko lub opowieść Wandy w opowiadaniu Królestwo za story albo też rozterki Azizy w opowiadaniu Szpilka na krokodyla, natychmiast przywołałem znane stwierdzenie Philipa K. Dicka, że autor opowiadania powinien uchwycić swoją postać w najważniejszym momencie jej życia (zobacz artykuł tutaj). W każdej opisywanej sytuacji charakter wydarzenia wywiera ważne skutki dla bohaterki.

Zbiór nie zawiera wyszukanych egzystencjalnych tekstów. Stanowi jednak miłe wypełnienie popołudnia lekkimi
i pogodnymi opowieściami.

W poszczególnych tekstach kobiety przedstawiane są jako naiwne blondynki dające się uwieść oszustom lub nieudacznikom (Jednooka, jednoręka i ja, Fałszywy Miczurin) lub manipulantki, które nie przejmują się przejściowymi niepowodzeniami (O krok od miłości, Z dziennika samobójczyni).

Opowiadania różnią się charakterem. W trakcie lektury jednych zaśmiewałem się
w głos, przy innych zagryzałem wargi, kibicując bohaterce, by zrealizowała swoje zamierzenie. W większości opowieści narrator utrzymuje uwagę czytelnika do końca, jedno-dwa jednak wydają się za długie — w nich puenta powinna pojawić się wcześniej (np. Po raz trzeci tego dnia).

Zbiór O kobietach… Czeskie opowieści nie zawiera wyszukanych egzystencjalnych tekstów. Zdecydowanie jednak stanowi miłe wypełnienie popołudnia lekkimi
i pogodnymi opowieściami o niefrasobliwości, przebiegłości i niewierności. Dostaje się wszystkim, a otwierająca zbiorek mądra i dowcipna Rozwiązłość pokazuje, że pozory mogą łatwo osłabić konieczną czujność.