Przeskocz do treści

Thierry Robberecht, O Wilku, który wypadł z książki

Zobacz film.

Thierry Robberecht, O Wilku, który wypadł z książki (franc.: Le loup tombé du livre), tłum. Izabela Kurek, rys. Grégoire Mabire, Wyd. Arti, Ożarów Mazowiecki, 2019.

O Wilku, który wypadł z książki Thierry’ego Robertsa to książka dla dzieci. Mimo że czyta się ją tylko kilka minut, jest to bajka wyjątkowa.

W pokoju Zoe stoi ogromny regał z książkami. Po sufit. Nagle z jednej z półek zsuwa się książka, upadając na podłogę grzbietem do góry. Spomiędzy kartek wysuwa się wilk, który na nich dzielił i rządził. Z podobnym nastawieniem zwraca się do przyglądającego mu się kota, próbując go nastraszyć. Ten ostatni reaguje ze spokojem, mówiąc „Nie jesteś już w swojej książce. Jesteś w pokoju Zoe, a to jest mój teren”1. Wilk bierze nogi za pas i od tego momentu jego sytuacja nie jest do pozazdroszczenia.

Bajka jest znakomitą propozycją dla początkujących czytelników. To tekst krótki
i napisany bardzo ciekawie — sam z niecierpliwością przewracałem kolejne kartki. Wilk, chowając się przed kotem, ucieka do kolejnych książek stojących na półkach. Czytelnik zauważa, że każda opowieść traktuje o czymś innym, pokazuje inny świat, który jest równie interesujący. Wszędzie wilk dowiaduje się, dlaczego nie jest tam mile widziany. Zakończenie? Re-we-la-cyj-ne! Zaleta w postaci zaskakującego zwrotu akcji została uzupełniona nawiązaniami do innych dziecięcych tekstów kultury, ucząc tym samym nasze dzieci poszukiwania odniesień i analogii czytelniczych. Wszystko zostaje okraszone przepięknymi kolorowymi rysunkami.

A wilk? Z przerażeniem wymalowanym na twarzy (sic!) przeskakuje z bajki do bajki, aby w końcu trafić do … Nie powiem. Domyślcie się, a jeszcze lepiej — przeczytajcie. To znakomita rozrywka dla dużych i małych, zwłaszcza jeśli będą czytać razem.

1 cytat pochodzi z omawianej książki.