Przeskocz do treści

Wrocławskie wyspy

Wycieczka obejmuje przejazd wokół dwóch części Wrocławia oblanych dookoła wodami Odry: wyspy obejmującej Ołbin, Kleczków i Nadodrze (Trasa 1) oraz tzw. Wielkiej Wyspy z Sępolnem, Biskupinem, Zalesiem i Zaciszem (Trasa 2). Założenia: jedziemy drogami publicznie dostępnymi, trzymając się jak najbliżej rzeki. Zaczynamy od jednego z miejsc będących wspólnym punktem obydwu tras — Mostu Zwierzynieckiego.

Most Zwierzyniecki
Most Zwierzyniecki

Trasa 1.

Jedziemy na północ wzdłuż zachodniego brzegu Starej Odry oddzielającej obydwie wyspy. Droga prowadzi wydeptaną ścieżką tuż nad brzegiem rzeki. Należy jechać ostrożnie z uwagi na wystające kamienie i korzenie drzew oraz intensywny ruch pieszy. Docierając do Mostu Szczytnickiego, jedziemy nowym szlakiem rowerowym pod nim i po przejechaniu niespełna 1,5 km docieramy do Śluzy Kanał Miejski. Odcinek ten można pokonać, jadąc wałem nadrzecznym lub też terasą poniżej wału, będąc zaledwie kilka-kilkanaście metrów od brzegu. Za śluzą możemy jechać brzegiem wyspy lub groblą rozdzielająca Starą Odrę na dwa nurty. Mijamy więc Mosty Warszawskie — tu należy wcześniej zjechać z wałów na plażę i nią przejechać pod przęsłem mostu, wjeżdżając za nim z powrotem na ścieżkę rowerową biegnącą wałem. Alternatywa jest mało atrakcyjna, gdyż pokonanie ruchliwej ulicy u zbiegu ul. Jedności Narodowej i Wyszyńskiego wiąże się z dołożeniem od kilkuset metrów do ponad kilometra. Dalej wałem do Mostów Trzebnickich i po ok. 900 m do Mostów Osobowickich. Żądni mocnych wrażeń mogą podejść do końca cypla przy południowym przęśle mostu, choć zalecam bardzo dużą ostrożność.

Mosty Trzebnickie
Mosty Trzebnickie

Z uwagi na infrastrukturę przemysłowo-portową odsuwamy się od rzeki, jadąc na południe ul. Reymonta i następnie wzdłuż wrocławskiej elektrociepłowni ulicami Łowiecką i Kurkową docieramy do Mostów Mieszczańskich. Przejeżdżamy na drugą stronę ulicy Dubois, a następnie wzdłuż Odry (w górę rzeki) bulwarem Józefa Zwierzyckiego dojeżdżamy do schodów przy Moście Pomorskim. Remont przeprawy sprawia, że cofamy się do ul. Cybulskiego i nią docieramy do Mostu Uniwersyteckiego. Następnie w lewo w Dubois i szeroką ścieżką rowerową dojeżdżamy do pl. Bema. Jedziemy następnie  przez Ostrów Tumski (możliwe odbicie na szlak Wrocławskie Nepomuki — tutaj ), który dziś wbrew nazwie nie jest już wyspą i docieramy do Mostu Pokoju. Potem mijając nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej, docieramy wzdłuż Odry do Mostu Grunwaldzkiego, a dalej cały czas ścieżką tuż przy brzegu rzeki docieramy do Mostu Zwierzynieckiego, zamykając pętlę. Całość dystansu: ok. 12,8 km.

Most Pomorski
Most Pomorski

Trasa 2.

Ten odcinek jest o wiele łatwiejszy nawigacyjnie, gdyż cały czas możemy trzymać się rzeki. Zaczynamy po wschodniej stronie Mostu Zwierzynieckiego, jadąc bulwarem na północ. Przy Moście Szczytnickim tym razem należy pojechać górą i potem już cały czas wałami. Na końcu wyspy skręcamy w prawo (na wschód), kontynuując wzdłuż brzegu. W tym miejscu można odbić w lewo, by po ok. 200 m dojechać do cypla.

Most Bartoszowicki
Most Bartoszowicki

Jadąc wałami, dojeżdżamy do Mostów Jagiellońskich, przejeżdżając szlakiem pod nimi, Mostów Chrobrego, docierając do Jazu Bartoszowickiego. Tuż z nim przed cyplem, osiągając najbardziej na wschód wysunięty punkt trasy, skręcamy na zachód przy Jazie Opatowickim. Mijając Plażę OpatoVice, jedziemy dalej wałami. W pewnym momencie trasa prowadzi na tyłach wrocławskiego ZOO. Na kolejnym cyplu skręcamy w prawo (na północ) i po kilkuset metrach wjeżdżamy na Most Zwierzyniecki. Całość trasy: ok. 12,6 km.

Jaz Zwierzyniecki
Jaz Zwierzyniecki