Przeskocz do treści

Jak namawiać do czytania

Jak zachęcić do przygody z książką? Metod jest wiele.

W opisywanych już WTDK jednym z wydarzeń  towarzyszących była promocja nowości wydawniczej — książki Czytanie jest super napisanej przez amerykańskiego autora piszącego dla dzieci, zmarłego w 1976 r. Munro Leafa. Zanim wziąłem wolumin (raczej woluminek – wydanie liczy czterdzieści kilka stron) do ręki sprawdziłem, kto zacz. To autor Byczka Fernando, którego znam z dzieciństwa
w tłumaczeniu Ireny Tuwim.

Ta książeczka jest dla dużych i małych.

Ta książeczka jest dla dużych i małych. Dla dużych, aby małych zachęcili do czytania, ale zaczęli od siebie, jeśli jeszcze nie są przekonani. Dla małych, aby duzi pomogli im wejść w magiczny świat książki.

Autor w lekki i żartobliwy sposób tłumaczy jak rozwija się mowa u człowieka, dlaczego pojawiło się pismo i dlaczego czytanie jest atrakcyjne. Proste wyjaśnienia, wpadające w ucho rytmiczne rymowanki (na podstawie tłumaczenia Anny Jezierskiej ostateczny tekst polski napisał Artur Andrus) i żartobliwe rysunki wydają się tworzyć ciekawą propozycję dla najmłodszych i tych trochę starszych. Zapraszają do Kraju Alefajnie.

A jak Wy wprowadzacie w świat czytania swoje pociechy?

Zdjęcie: Aaron Burden na Unsplash