Przeskocz do treści

Denis Urubko, Skazany na góry

Denis Urubko, Skazany na góry (ros.: Прогулка самурая, Акцент — горы), Wydawnictwo Mountain Quest, Ząbkowice Śląskie, 2011.

„Aby czynić rzeczy wielkie, nie wypada nie dać z siebie wszystkiego”.

Skazany na góry Denisa Urubki to zbiór opowiadań i esejów przedstawiających jego wspinaczkowe przygody. Powyższy cytat, który został zaczerpnięty z jednego
z nich, zdaje się odzwierciedlać życiowe credo tego himalaisty.

Lista jego osiągnięć jest bardzo długa. Urubko jest zdobywcą Korony Himalajów
i Karakorum bez pomocy tlenu w najkrótszym czasie licząc od pierwszego do ostatniego wejścia ze wszystkich wspinaczy. Dwa z nich były pierwszymi wejściami w zimie. Wiele szczytów, również nie-ośmiotysięcznych, zdobył, wytyczając nowe drogi i/lub wspinając się na nie w stylu alpejskim. Jak sam mówi, traktuje wspinaczkę jako sport. Efektem takiego podejścia są również liczne rekordy lub najlepsze wyniki
w momencie ich dokonania, w zakresie czasu wejść na wysokie szczyty. Urubko jest także zdobywcą tytułu Śnieżnej Pantery i laureatem Złotego Czekana Azji. Został również uhonorowany Złotym Czekanem (tzw. europejskim), najbardziej prestiżową nagrodą przyznawaną wspinaczom wysokogórskim.

Mimo podkreślenia wyjątkowości wielu przejść relacje pozbawione są bohaterskiego zadęcia. W zamian czytelnik otrzymuje ciekawe obserwacje, opis przeżyć niewspinaczkowych, a także mnóstwo faktów z historii podboju gór oraz ciekawostek dotyczących odwiedzanych miejsc.

Autor swój tom opowiadań zaczyna od wspomnień swoich początków w wysokich górach na terenie byłej WNP, głównie w Kazachstanie, gdzie mieszkał. Był to okres budowania umiejętności oraz kształtowania hartu ducha. Szybko okazał się mocnym członkiem każdej ekipy, a jednocześnie silną indywidualnością.

Stosunkowo wcześnie Urubko rozpoczął wspinaczkę w Himalajach i Karakorum. Wówczas dał się poznać wszystkim jako wytrzymały i znakomicie wyszkolony sportowiec-himalaista. Poznajemy też jego obserwacje i przemyślenia związane
z pierwszą zimową wyprawą na K2 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego na przełomie 2002 i 2003 roku, w której uczestniczył i jako jedyny obcokrajowiec pozostał do końca.

W Skazanym na góry Autor opisuje swoje przeżycia związane z wysokimi górami zarówno ze sportowego punktu widzenia, jak też piękna w obcowaniu z dziką przyrodą. Podkreśla, że odczuwa szczególną satysfakcję, podziwiając dziewiczy, przez nikogo jeszcze nie dotknięty, teren. Z drugiej strony często uwypukla wagę wytrenowania jako fundamentalnego czynnika przygotowań (zobacz też relację ze spotkania).

Dla miłośników tematu Skazany na góry będzie tchnął świeżością, pozostali znajdą wiele ciekawych spostrzeżeń
i, być może, tęsknie spojrzą na południe lub jeszcze dalej.

W kolejnych opowiadaniach poznajemy atmosferę wysokogórskich eskapad, siłę przyjaźni zawiązywanych w czasie wypraw, szczególnie tych na początku drogi. Mimo podkreślenia wyjątkowości wielu przejść relacje pozbawione są bohaterskiego zadęcia. W zamian czytelnik otrzymuje ciekawe obserwacje, opis przeżyć niewspinaczkowych, a także mnóstwo faktów z historii podboju gór oraz ciekawostek dotyczących odwiedzanych miejsc.

Zbiór opowiadań Denisa Urubki został wydany w wersji drukowanej oraz jako audiobook. Po przesłuchaniu ok. jednej-trzeciej objętości tomu pozostałe 200 stron połknąłem w dwóch podejściach, a w zasadzie w jeden wieczór i przy kawie następnego ranka. Dla miłośników tematu Skazany na góry będzie tchnął świeżością, pozostali znajdą wiele ciekawych spostrzeżeń i, być może, tęsknie spojrzą na południe lub jeszcze dalej.

Zobacz też relację ze spotkania z himalaistą.

Sprawdź też inne książki górskie: 1. Kurtyka. Sztuka wolności, 2. Himalaistki, 3. Nanga Parbat.