Philip K. Dick Elektryczna mrówka (The Electric Ant), z tomu Philip K. Dick, Opowiadania najlepsze (The Best of Philip K. Dick). Wyd. Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2005.
Czy to, co widzimy, jest tym, co rzeczywiście istnieje? To pytanie zadawane było przez autorów s-f bardzo często. Bohater Elektrycznej mrówki Philipa K. Dicka stwierdza nagle, że jest robotem w ludzkiej powłoce, więc zapewne jego życie jest takie, jakie zaprogramował jego projektant. Ulega pokusie — zacytujmy: „Jeżeli będę w stanie ją kontrolować, będę kontrolować rzeczywistość. […] Moją subiektywną rzeczywistość … ale nic innego przecież nie istnieje. Obiektywna rzeczywistość jest syntetyczną konstrukcją, tworem hipotetycznej uniwersalizacji wielu subiektywnych rzeczywistości”.
„Jesteś tylko czynnikiem dostarczającym mi bodźców, zakodowanym na mojej taśmie rzeczywistości".
Ile razy myśleliśmy słowami: „to nie może się dziać naprawdę!” Małe dzieci bawiąc się, często zamykają oczy, chcąc zniknąć. Garson Poole, bohater opowiadania, chce się dowiedzieć, co się stanie, gdy zaingeruje w swoje oprogramowanie. Zaczyna więc sprawdzać, testować, eksperymentować. Jednej z osób ze swojego otoczenia mówi: „—Ty nie jesteś realna […] Jesteś tylko czynnikiem dostarczającym mi bodźców, zakodowanym na mojej taśmie rzeczywistości. Otworem, który można zaślepić”. Zamawia więc pełen zestaw mikronarzędzi. A potem nic już nie jest takie samo.
W opowiadaniu, tak jak w wielu poprzednich, znów pojawia się motyw państwa autorytarnego, obsesji Autora. Oglądając telewizję Poole zwraca się do swojej sekretarki słowami: „ileż ich było?... dwadzieścia dwa kanały telewizji? Zanim rząd zlikwidował kanały niezależne”.
Wszystko jest opisane jedynie na dwudziestu czterech stronach, esencjonalnie. Jak komentuje sam Philip Dick, „w opowiadaniu obserwujesz bohatera w szczytowym momencie jego życia”.
Zobacz też opinie o innych pozycjach Philipa Dicka: 1. Foster, już nie żyjesz; 2. Wypłata; 3. Elektryczna mrówka, 4. Gdzie kryje się wub, 5. powieść Kosmiczne marionetki.