Przeskocz do treści

Philip K. Dick, Gdzie kryje się wub

Philip K. Dick, Gdzie kryje się wub (Beyond Lies the Wub), z tomu Philip K. Dick, Opowiadania najlepsze (The Best of Philip K. Dick). Wyd. Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2005.

Gdzie kryje się wub Philipa Dicka otwiera zbiór Opowiadań najlepszych i jest jednocześnie jego pierwszym opublikowanym opowiadaniem. Treść owych jedenastu stron streszcza się łatwo: jeden z członków załogi statku międzyplanetarnego bierze na pokład kilkusetkilogramowe zwierzę. Przewóz tego dodatkowego pasażera nie został uzgodniony z kapitanem, po kilku dniach lotu następuje więc dyskusja, co należy zrobić ze zwierzęciem. W rozmowie, która stanowi zasadniczą część opowiadania, uczestniczy także sam wub.

Spójrzcie na Wasze koty. Czy coś się nie zgadza?

Skojarzenia wuba z dzisiejszym świętem kotów same się narzucają. Spójrzmy na kilka wyjątków z tekstu opowiadania. Co prawda wyglądem zwierzę odbiega od pospolitego dachowca, ale czy cała reszta z poniższych wypowiedzi niczego Wam nie przypomina?

„— Zbadałem pański umysł” — powiedział wub do kapitana Franco. I dalej:

„Jesteśmy bardzo starą rasą”.

„Zjeść mnie? Powinien pan raczej przedyskutować ze mną podstawowe
i najważniejsze kwestie: filozofię, sztuki piękne …”

Coraz bardziej zdumiony kapitan Franco pyta: „A więc potrafisz czytać w myślach?”

W czasie rozmowy wub się rozkręca: „W waszym Odyseuszu odnajduję postać wspólną mitologiom większości rozumnych ras. […] wędrówka Odyseusza jest zdobywaniem przez jednostkę świadomości siebie samej”.

Niestety twarde serce kapitana sprawia, że tytułowy bohater dzieli los indyka w czasie Święta Dziękczynienia. Pod koniec posiłku zadowolony i najedzony Franco mówi: „Wróćmy więc do tej kwestii. […] Wedle tego, jak rozumiem postać
Odyseusza …”.

Spójrzcie na Wasze koty. Czy coś się nie zgadza?

Wszystkie cytaty pochodzą z omawianego opowiadania.

Zobacz też opinie dotyczące innych opowiadań Philipa K. Dicka: 1. Foster, już nie żyjesz; 2. Wypłata; 3. Elektryczna mrówka,
4.
Małe co nieco dla nas, temponautów oraz 5. powieści The Cosmic Puppets.